Ինչպե՞ս գոյատևել որպես սկսնակ արվեստագետ. Ուղեցույց
Այս ուղեցույցը ստեղծվել է Ժամանակակից արվեստի ինստիտուտի՝ «Ինչպե՞ս գոյատևել որպես սկսնակ արվեստագետ» ծրագրի հետքերով՝ արվեստի ոլորտի մասնագետների դասախոսությունների հիման վրա։
Ծրագիրը ստեղծվել է ի պատասխան բազմաթիվ երիտասարդ արվեստագետների հաճախ տրվող հարցերին, իսկ այս ուղեցույցը՝ իբրև կիրառելի և ժամանակակից գործիքների հավաքածու։ Գործնական քայլ է երիտասարդ արվեստագետներին աջակցելու, իրենց կարիքներին համապատասխան գիտելիք տրամադրելու և այդ գիտելիքը հասանելի դարձնելու բոլոր նրանց, ովքեր պատրաստ են առերեսվել ժամանակակից արվեստի աշխարհի մարտահրավերներին։
Մենք այս ծրագիրը շատ ենք սիրում, հույս ունենք, որ դուք էլ կսիրեք մեր գործի արդյունքը, կկատարելագործեք ձեր պորտֆոլիոները, կձևավորեք ձեր արվեստագետի դիրքավորումը, կբարելավեք առցանց հարթակներում ներկայությունն ու տեսանելիությունը, կմասնակցեք արվեստի կացարանների, վստահ կդիմեք դրամաշնորհների և կիրագործեք ձեր գաղափարները։
Ուղեցույցի հայերեն տարբերակը կարող եք ներբեռնել այստեղ։
«Ինչպե՞ս գոյատևել որպես սկսնակ արվեստագետ»-ն ինտենսիվ վերապատրաստման դասընթաց է, որը մշակվել է ICA Yerevan-ի կողմից և ուղղված է երիտասարդ ու զարգացող արվեստագետների կարողությունների հզորացմանը։ Ծրագրի առաջին թողարկումն անց է կացվել 2023 թ.-ի հուլիսից մինչև 2024 թ.-ի հունվար, որին մասնակցել են 25 երիտասարդ արվեստագետ Երևանից և մարզերից։ Մասնակիցներին տրամադրվեցին գիտելիքներ ստեղծագործ արտադրության բոլոր փուլերի մասին.
• Արվեստագետի ինքնաճանաչում և իր ուղերձի ձևակերպում,
• Ինքնաներկայացում և պորտֆոլիոյի կառուցում,
• Հաղորդակցություն և տեսանելիություն,
• Մասնագիտական ոլորտում դիրքավորում,
• Համագործակցություն, մասնագիտական կապերի ստեղծում,
• Աշխատանք համադրողների և ցուցասրահների հետ,
• Միջազգային կապեր, դրամաշնորհներ և այլ հնարավորություններ։
Դասընթացները վարել են Հայաստանից և արտերկրից մի շարք անվանի մասնագետներ՝ արվեստի մենեջերներ, տեսաբաններ, համադրողներ և հարակից ոլորտների փորձագետներ։
Այս նախագիծն իրականացվել է Շվեդիայի արվեստի դրամաշնորհների գործակալության ArtNexus ծրագրի դրամաշնորհի միջոցով։
ArtNexus-ը Շվեդական միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության (Sida) կողմից ֆինանսավորվող և Շվեդիայի Արվեստի դրամաշնորհների կոմիտեի կողմից իրականացվող միջազգային ծրագիր է՝ ուղղված ստեղծագործական ազատությանը, մշակութային ոլորտի զարգացմանը և ժողովրդավարական գործընթացների ամրապնդմանը։

“How to Survive as an Emerging Artist” Guidebook
The “How to Survive as an Emerging Artist” Guidebook is based on seminars conducted by art professionals within the framework of the “How to Survive as an Emerging Artist” (HTS) program implemented by ICA Yerevan.
HTS was created in response to many young artists’ frequently asked questions. It is a practical initiative aimed at supporting emerging artists, providing them with knowledge relevant to their needs, and making this knowledge available to all who are ready to face the challenges of the contemporary art world.
This guidebook is a practical and modern toolkit that’ll help you improve your portfolio, work on your artist positioning, enhance your presence and visibility on online platforms, get into art residencies, win grants, and implement your creative ideas.
You can download the English version of the guidebook here.
About the Program
“How to Survive as an Emerging Artist” is an intense training course by ICA Yerevan aimed at strengthening the abilities of young and emerging artists. The first edition of the program took place from July 2023 to January 2024, and had 25 young participants from Yerevan and provinces. The artists learned about all stages of creative production:
• Recognizing your talents and skills, writing your statement
• Presenting yourself and building up your portfolio,
• Communicating well and boosting visibility,
• Networking and cooperating,
• Making international connections, getting grants, and taking advantage of other opportunities.
The seminars were conducted by a number of established specialists from Armenia and abroad: art managers, theorists, curators, and experts in related fields.
The program was implemented with the support of the ArtNexus programme, which is funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA) and managed by the Swedish Arts Grants Committee.
ArtNexus is an international program promoting artistic freedom, development and the strengthening of democratic processes. It is led by the Swedish Arts Grants Committee (SAGC) and funded by the Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA).