Ցուցահանդեսի բացում չկա
Ի՞նչ կարող է ստացվել, երբ մոտ երկու շաբաթ միասին աշխատում են արվեստի կացարանի 4 ստեղծագործողներ՝ Հայաստանից, Վրաստանից և Ուկրաինայից։ Ներկայիս բարդ և անկայուն համատեքստում (որի մասն ենք բոլորս, և որը հաճախ մեզ դուրս է մղում մեր առօրյա կյանքից) ավելի կարևոր է հարաբերվել միմիանց հետ ավելի ճկուն ձևաչափերի մեջ, քան, օրինակ, միայն ցուցհանդեսը։ Շատ անկեղծ ու անմիջական հաղորդակցության արդյունքում, մենք, որպես այս ծրագրի մասնակիցներ, եկանք «Ցուցայանդեսի բացում չկա» հանդիպման գաղափարին, բայց․․․ Այս «բայցը» ինչ ասես կարող է լինել՝ օրինակ, տարածք, որը միավորում է տարբեր մարդկանց, մտքերի փոխանակման միջավայր։
Սիրով հրավիրում ենք Ձեզ «Ցուցահանդեսի բացում չկա» հանդիպմանը ԺԱԻ–ում, դեկտեմբերի 7–ին՝ միմյանց լսելու, խոսելու, և մտքեր փոխանակելու՝ մի գավաթ գինու շուրջ։
«Ցուցահանդեսի բացում չկա» հավաքը ներկայացնում է հետևյալ համադրողների և արվեստագետների աշխատանքները՝
Արեգ Բալայան՝ լուսանկարիչ, վավերագրող, վիզուալ արտիստ (Հայաստան)
Ալեկսի Սոսելիա – արվեստագետ, համադրող (Վրաստան)
Գիորգի Սպանդերաշվիլի – համադրող (Վրաստան)
Թիմոթի Մաքսիմենկո՝ հնչյունային արվեստագետ (Ուկրաինա), որին կմիանան նաև երաժիշտներ Երևանից
Լայնափ՝
19:00 - 19:45 Իլյա Գրիշաև (Radio mixing set)
19:45 - 20:30 Sexy french movements
20:30 - 21:15 ՆԻկիտա Բաբայան / Kogeno
21:15 : 22:00 Թիմոթի Մաքսիմենկո 220
22:00 - 22:45 potóò
Մուտքն ազատ է, համեցե՛ք։
«Ցուցահանդեսի բացում չկա» հանդիպումը իրագործվում է «Ինչպես է մեդիան ձևավորում իրականությունը» արվեստի կացարանի արդյունքում։
Նախագիծը ֆինանսավորվում է Գերմանիայի դաշնային արտաքին գործերի նախարարության և Գյոթե ինստիտուտի «Մշակույթի և կրթության կայունացման ծրագիր 2022» կողմից։

No Exhibition Opening
What kind of exhibition could come out of a two-week art residency with artists and curators from Armenia, Georgia and Ukraine? Given the turbulent context we all share as a common background and that often throws us out of our normal life routine, it is important to interact with others through a more adaptive format, rather than via a simple exhibition. As the result of a very honest and informal talk, we, the participants of this program, came up with the idea of “No Exhibition Opening”, but… This “but” could be anything: a space of co-existence, an environment for exchange, and so on. We kindly invite you to join us on 7th of December at ICA Yerevan to exchange ideas around a drink.
The “No Exhibition Opening” gathering presents contributions from the following artists and curators:
Areg Balayan – photographer, documentalist, visual artist (Armenia)
Aleksi Soselia – artist, curator (Georgia)
Giorgi Spanderashvili – curator and cultural professional (Georgia)
Timothy Maxymenko – sound artist from (Ukraine)
Lineup:
19:00 - 19:45 Grishaev Ilya (Radio mixing set)
19:45 - 20:30 Sexy french movements
20:30 - 21:15 Nikita Babayan / Kogeno
21:15 : 22:00 Timothy Maxymenko 220
22:00 - 22:45 potóò
Free entrance. Anyone is more than welcome to join us!
The “No Exhibition Opening” gathering is implemented in the framework of the "How media shapes reality" art residency.
The project is funded by the Stabilisation Fund for Culture and Education 2022 of the German Federal Foreign Office and the Goethe-Institut.