Արարատ / աշխատանքային խորագիր (որտեղ արևն է մայր մտնում)
Գերմանացի արվեստագետ Սանդրա Սիննը Նեստ արվեստի կացարանի կենվորն է։ Որպես լուսանկարիչ, Սանդրա Սիննի պրակտիկայի արմատները հիմնականում վավերագրական և գեղարվեստականլուսանկարչության մեջ են՝ ոգեշնչված լուսանկարիչի տեսած ներկա իրավիճակի և նոր նարատիվի միջոցով հանդիսատեսին նոր տեսանկյունից պատմված պատմության մեջ ներգրավելով: Սանդրան փնտրում է ամենալայն իմաստով ինքնության հետ կապված պատմություններ` ի՞նչն է որոշում ժողովրդի ազգությունը: Ի՞նչից ենք մենք՝ մշակույթի մարդիկ բաղկացած: Արդյո՞ք դա լեզուն է, մեր երեխաներին պատմած պատմությունները, մեր կյանքի մոտեցումը կյանքի խնդիրներին:
Այս նախագիծը վերաբերում է լարվածությամբ լի պատմվածքին `մշակութային, պատմական, էմոցիոնալ: Ծանր ժառանգություն է Արարատի պատմությունը: Դա պատմություն է կորուստի, դիմադրության, հնարավոր ապագայի, չլուծված հակամարտության: Նշանառության այս հզոր խորհրդանիշը, շրջապատող զգացմունքների բարդությունը դժվար է հասկանալ արտաքին աշխարհի համար: Խորապես ներկառուցված լինելով վիպական ազգայնականության, տարածքի և կյանքի կորստի հեքիաթների մեջ ՝ «Արարատը» խորհրդանշվում է որպես ֆանտոմ`ցնցող, բայց ամենատարածված: Այս (ընթացքի մեջ աշխատանքը) արձագանքում է Արարատի կերպարի հետ` հարցեր բարձրացնելով սահմանների, հիշատակի և խորհրդանիշների վերաբերյալ: Աշխատելով հավաքագրված, փոփոխված և սեփական լուսանկարների, ինչպես նաև մուլտիմեդիա տարրերի օգտագործման միջոցով, այս ցուցահանդեսը նպատակ ունի խառնել շատ հինը շատ նորի հետ:
Սանդրա Սինը (* 1990) վիզուալ նկարիչ է և լուսանկարիչ / տեսագրող, որ ապրում և աշխատում է Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքում: Սանդրան աշխատում է տարբեր մեդիաներով, ինչպիսիք են անալոգային տպագրության պատրաստումը, գրքույկները և կինոնկարը: Բացի վավերագրական նախագծի վրա աշխատելուց, Սանդրան օգտագործում ICA- ում իր ժամանակը` փորձարկելով cyanotype տպագրություն, որը լուսանկարչական պրոցես է ստեղծված 1850 թվականին:

Sandra Singh: Ararat (where the sun goes to sleep)
Sandra Singh is a documentary and fine art photographer currently in residence at Nest Artists Residency and Community Center. As a photographer, Sandra Singh's practice is mostly rooted in documentary and fine art photography, draw­ing inspiration from the current state found by the photographer and new narratives by engaging the viewer into a story told from new perspectives. Singh is looking for narratives of identity in the broadest sense – what defines a nation of people? What are we, people of a culture, truly made of? Is it the language, the stories told to our children, our approach to life's problems?
This project deals with a narrative full of tension – culturally, historically, emotionally. The heritage, the story of Ararat looms heavy. It's a symbol of loss, of resistance, of a future that might be, of a conflict that hasn't been resolved. The complexity of the feelings surrounding this landmark, this potent symbol, is hard to grasp for an outsider. Deeply embedded into tales of romantic nationalism, loss of territory and life, Ararat is a symbol like a phantom – fleeting yet omnipresent. This (work in progress) show reacts to the image of Ararat by raising questions about borders, remembrance and symbols. Working with collected, altered and own photographs as well as using multimedia elements, this exhibition aims to mix the very old with the very new.
About the artist
Sandra Singh (*1990) is a visual artist and photo/videographer living and working in Munich, Germany, working with various medias like analogue printmaking, bookbinding and film photography. Besides working on a documentary project, Sandra has used her residency at ICA to experiment with cyanotype printing, a photographic process anno 1850.