Տրանսցենդենտալ տիեզերքի հնչյուններ. հարցազրույց Մաթիաս Շնայդերբանգերի հետ «Benoît and the Mandelbrots»-ից
ՀայԱրտ ցուցահանդեսային տարածքի մթության մեջ աղոտ լույս է շողում երեք անշարժ կերպարանքների վրա։ Միայն նրանց մատներն են շարժվում, և երբ մենք փակում ենք մեր աչքերը, առեղծվածային հնչյուններով տեղափոխվում ենք տրանսցենդենտալ տիեզերք: Մեր տեսած կերպարանքները «Benoît and the Mandelbrots» խմբի անդամներն են, որոնք համակարգիչը համարում են իրենց հիմնական գործիքը, իսկ երաժշտությունը կատարում են կենդանի կոդավորմամբ։ Խումբը ձևավորվել է 2009 թվականին Գերմանիայի Կարլսրուեի Երաժշտագիտության և երաժշտական ինֆորմատիկայի ինստիտուտի չորս ուսանողների կողմից: Մենք զրուցեցինք խմբի անդամներից Մատիաս Շնայդերբանգերի հետ (այս անգամ որպես եռյակ հանդես եկող)՝ ավելին իմանալու արվեստի այս նորարար ձևի և ԱՐԷ կատարողական արվեստի փառատոնում նրանց ելույթի մասին:
Ի՞նչ է կենդանի կոդավորմամբ երաժշտությունը եվ ինչպե՞ս եք այն կատարում:
Մաթիաս Շնայդերբանգեր – Կենդանի կոդավորմամբ երաժշտության մեջ համակարգիչը հիմնական գործիքն է։ Այն, ինչ մենք անում ենք, հիմնական կոդը գրելն է, որը մեկնաբանվում է համակարգչի կողմից և արտահայտվում ձայնային կառուցվածքների միջոցով: Արդյունքը տատանվում է էլեկտրոնայինից և ամբիենթից մինչև փորձարարական, աղմուկ կամ ավանգարդ երաժշտություն: Որպես խումբ՝ մեզ համար կարևոր է լինել նույն ցանցում, որպեսզի ելույթի ընթացքում կարողանանք շփվել չաթի միջոցով: Մենք սկսեցինք օգտագործել պարզ ածականներ՝ աղմկոտ, ռիթմային և այլն, որպեսզի կարողանանք փոխանակել մեր մտքերը, երբ ուզում ենք հասկանալ, թե որ ուղղությամբ գնանք: Անդամներից յուրաքանչյուրը պատասխանատու է իր ձայնային շերտերի համար, բայց մենք նաև հնարավորություն ունենք փոխելու ընդհանուր պարամետրերը, ինչպիսիք են տոնայնությունը և տեմպը։
Ներկայացման նախնական կոդը ցուցադրվում է ուղիղ եթերում
Քանի որ կոդավորումը շատ վերացական պրակտիկա է, ինչպե՞ս եք պատկերացնում, թե ձեր գրած կոդը ինչպիսին է ստացվելու։
Մ․Շ․ –Դա շատ կապ ունի երևակայության հետ: Ես հիմնականում փորձում եմ կանխատեսել, թե ինչպես կհնչի իմ կոդը։ Դա ինչ-որ կերպ նման է հետադարձ կապի: Մենք փորձում ենք ձայնը պատկերացնել ալգորիթմներով, գնահատել համակարգչի պատասխանը, այնուհետև հարմարեցնել այն․․․ կամ զարմանալ մի բանից, որը չէինք սպասում: Եթե ես հստակ իմանայի, թե ինչ եմ անում, այնքան էլ հետաքրքիր չէր լինի։ Փորձարարությունը միշտ առկա է ընթացքում։
Ի՞նչն էր յուրահատուկ ՀայԱրտի ձեր պերֆորմանսում։
Մ․Շ․- Շատ հետաքրքիր էր կլոր տարածությունը իր հնչեղությամբ: Ակուստիկ տեսանկյունից դա իհարկե կարող է դժվարությունններ առաջացնել: Բայց այդ իրավիճակներում կենդանի կոդավորումը շատ «տեղին» է: Քանի որ մենք սովորաբար սկսում ենք դատարկ էջից, մենք իսկապես կարող ենք արձագանքել սենյակին: Սա այն է, ինչ ինձ ամենաշատը դուր եկավ ՀայԱրտի տարածքում. լսել, թե ինչպես են հնչում հնչյունները սենյակի արձագանքում: Մյուս առանձնահատուկ բանը՝ կատարողների կազմն էր: Առաջին անգամն էր, որ Պատրիկը, Հոլգերը և ես հանդես էինք գալիս որպես եռյակ։ Սովորաբար մենք նվագում ենք չորսով, կամ դուետներով կամ այլ արտիստների հետ: Այս կազմով մենք գնացինք այնպիսի վայրեր, որտեղ երբեք չէինք եղել, նույնիսկ փորձերի ժամանակ։
Հոլգերի, Մատիասի և Պատրիկի կատարումը, ԱՐԷ կատարողական արվեստի փառատոն
Ձեր ելույթը ՀայԱրտում, թվում էր, թե դուրս է եկել էլեկտրոնային երաժշտության մեջ տարածված ցիկլային մոտեցումից: Ինչպե՞ս եք դարձնում ձեր երաժշտությունը օրգանական:
Մ․Շ․ – Դա միաժամանակ մի քանի ձայնային շերտերի վրա աշխատելու արդյունքն է: Մենք չպետք է մտածենք ցիկլերի կամ օրինաչափույթունների մասին, հատկապես, երբ մենք ստեղծում ենք ատմոսֆերիկ կամ աղմուկի վրա հիմնված շերտեր: Մեզանից յուրաքանչյուրն այդ ընթացքում ձայն է ստեղծում և փոխում դրա պարամետրերը: Դա նման է ինքնաշխատ ստեղծելուն, որը թողնում ես, որ աշխատի, մինչ աշխատում ես մեկ ուրիշի վրա, իսկ հետո ավելի ուշ վերադառնում ես փոփոխելու: Ես երբեմն ստեղծում եմ շատ երկար ձայներ, որոնք անցնում են այնքան փուլերով, որ դուք իրականում չեք կարող նույնականացնել օրինաչափությունը:
Դուք հիմնականում իմպրովիզացիայով եք զբաղվում։ Երբեմն զգո՞ւմ եք, որ հանդիպել եք ինչ-որ յուրահատուկ բանի, որը կցանկանայիք կոմպոզիցիայի վերածել։
Մ․Շ․ – Հենց ամենասկզբից մենք այնքան տարված ենք եղել յուրահատուկ կատարումներով, որ երբեք չենք մտածել այն ձայնագրելու կամ վավերագրելու մասին: Մեր «Benoît and the Mandelbrots» LP-ի համար մենք ձայնագրեցինք մի քանի իմպրովիզացիոն սեանսներ և խմբագրեցինք դրա տարբեր մասերը՝ նոր ստեղծագործություններ ստեղծելու համար: Բացի այդ, մենք նաև ներգրավված ենք եղել կինոնախագծերում՝ կենդանի երաժշտություն կատարելով 1920-ական և 1930-ականների երկու սև-սպիտակ ֆիլմերի համար։ Բայց մենք նաև իրականացրել ենք հենց այն, ինչ Դուք նշել եք Ձեր հարցում։ Ձայններն ու կառուցվածքները, որոնք մենք իմպրովիզացրել ենք մեր փորձերի ժամանակ, ներառվել են վերջնական ստեղծագործության մեջ: Միևնույն ժամանակ, մենք բավականաչափ պարամետրեր ազատ ենք թողել, որպեսզի կարողանանք դրանցով խաղալ պերֆորմանսի ժամանակ։

Sounds of a Transcendental Universe: Interview with Matthias Schneiderbanger from Benoît and the Mandelbrots
In the darkness of the HayArt exhibition space, a dim light shines on three motionless figures. Only their fingers are moving and, as we close our eyes, so is our imagination, carried out by mysterious sounds to a transcendental universe. The figures we see are those of Benoît and the Mandelbrots, a live coding laptop band formed in 2009 by four students of the Institute for Musicology and Music Informatics in Karlsruhe, Germany. We talked with Matthias Schneiderbanger, one of the members of the band (this time performing as a trio), to find out more about this innovative art form, and their performance at the ARé Performing Arts Festival.
What is live coding music and how do you perform it?
Matthias Schneiderbanger – In live coding music, the laptop is the main instrument. What we basically do is we write source code, which is interpreted by the computer and expressed through sound structures. The outcome varies from electronica and ambient to experimental, noise or avant-garde music. As a band, it’s important for us to be in the same network, so we can communicate through chat during the performance. In order to exchange ideas when we need to figure which direction to go, we started to use simple adjectives – such as noisy, beaty, etc. Each of the members is responsible for its own sound layers, but we also have the possibility to change global parameters, such as the tonality and the tempo.
The source code of the performance is projected live
Since coding is a very abstract practice, how do you picture how the code you wrote is going to come out?
M. S. – It has a lot to do with imagination. I mostly try to anticipate what my code will sound like. It’s like a feedback loop in a way. We try to imagine the sound in terms of algorithms, evaluate the answer of the computer, and then adjust it… or get surprised by something we were not expecting! If I knew exactly what I was doing, it would not be as interesting. There’s always a part of experimenting.
What was special about your performances at HayArt?
M. S. – What was very interesting was the round space, with a lot of reverb. From an acoustic perspective, it can be difficult to deal with. But in those situations, live coding is very “grateful”. Since we generally start from a blank page, we can really react to the room. This is what I enjoyed most in the HayArt space: to listen how the sounds unfold in the room reverb. The other special thing was the lineup. It was the first time that Patrick, Holger and I were performing as a trio. Normally we play the four of us, or as duets or with other artists. With this lineup we went places we had never been before, even during rehearsals.
Holger, Matthias and Patrick performing at ARé Festival
Your performance at HayArt seemed to have broken away from the loop-based approach which is prevalent in electronic music. How do you make your music sounds organic?
M. S. – It’s the result of us working on multiple sound layers at the same time. We don’t have to think in terms of loops or patterns, especially when we’re producing atmospheric or noise-based layers. Each of us is creating a sound and changing its parameters in the process. It’s like creating an automate that you leave running while working on another one, and then come back to modify later. I sometimes create very long sounds that go through so many phases that you can’t really identify the pattern.
You mainly do improvisation, but do you sometimes feel that you came across something unique that you would like to turn into a composition?
M. S. – Since we started, we have been so hooked on making unique performances that we never really thought of recording or documenting it. For our LP “Benoît and the Mandelbrots”, we recorded several improvisation sessions and edited different parts of it to create new compositions. Besides that, we have also been involved in cinema projects, doing live music for two black-and-white movies from the 1920s and 1930s. Unlike usual, we implemented exactly what you mentioned in your question. Sounds and structures that we improvised during our rehearsals were incorporated into the final piece. At the same time, we left enough parameters open for us to be able to play with them during the performance.