Արման Գրիգորյան Արվեստի քննադատության և կուրատորական ուսումնասիրությունների դպրոց
Արման Գրիգորյան Արվեստի քննադատության եւ կուրատորական ուսումնասիրությունների դպրոցը հայտարարում է իր հերթական 2025-2027 ուսումնական տարվա ընդունելությունը։
Դպրոցը նրանց համար է, ովքեր հետաքրքրված են և ցանկանում են գիտելիք ու հմտություններ ձեռք բերել արվեստի քննադատության և կուրատորական պրակտիկայի ոլորտներում։
Բոլոր դիմորդները, պետք է ունենան բարձրագույն կրթություն, ազատորեն կարդան ու հասկանան անգլերեն, և նախապատվությունը կտրվի հատկապես նրանց, ովքեր սովորել են կերպարվեստի տարբեր ոլորտներում, և առնվազն ունեն արվեստի պատմության, մշակույթի կամ հումանիտար մասնագիտությունների գծով բակալավրի աստիճան։
Շտապեք՝ տեղերը սահմանափակ են։
Ձեր դիմումին մաղթելով հաջող ընթացք՝ ցանկանում ենք հիշեցնել․ Դիմումների փաթեթները ընդունվում են մինչև ս.թ. սեպտեմբերի 15-ը:
Ուսումնասիրության առարկայի նկարագրությունը
Արվեստի քննադատը և ցուցահանդեսի համադրողը (կուրատոր), զբաղեցնելով հանդերձ պրոֆեսիոնալ գործունեության նույն խոռոչը, երկուսն էլ գտնվում են արվեստագետի և հասարակության արանքում՝ լինելով ներգրավված կատարողական նույն դերի մեջ (երկուսի գործն էլ ներկայացնելն է, մեկնաբանելը և բացատրելը), շարունակում են մնալ, այնուամենայնիվ, ժամանակակից արվեստի դաշտի առանձին գործորդներ։
Արվեստի քննադատի միջամտությունը արվեստի գործին հեռավար է․ դրան մասնակցում է միայն իր հայացքը։ Ուստիև իր գործունեության բնույթը ամբողջովին գրական է։ Նրա հիմնական գործիքը գրիչն է, բառը և խոսքը։ Այնինչ համադրողի դեպքում, որքան էլ որ վերջինս անկարող է ամբողջովին հրաժարվել գրիչից, գրավոր ու բանավոր խոսքից (հատկապես երբ խոսքը գաղափարը հղացքի վերածելու մասին է), նրա միջամտությունը, այնուամենայնիվ, շատ ավելի ժեստային է և պլաստիկական։ Լինելով ֆիզիկական ու նյութական՝ այդ միջամտությունը հավասար չափով տնտեսական է, հատկապես՝ կառավարչական, քանի որ ենթադրում է նախևառաջ պլանավորում, այլազան միջոցների հայթայթում, իրացում և այլն։ Նրա ծավալած գործունեությունը նաև հաղորդակցական է (մամուլի տարատեսակ հաղորդագրություններ, նամակագրություն, բանակցություններ և այլն), ոչ պակաս չափով նաև նախագծա-ճարտարապետական է (քանի որ ենթադրում է տարածածավալային բաժանումներ, արվեստի գործերի դասդասում, բաշխում և ցուցադրության կառուցում)։
Այս տարբերություններով հանդերձ արվեստի քննադատի և համադրողի գործունեության ազգակցական կապը անառարկելի է՝ այն ոչ միայն սոցիոլոգիական է կամ գործառնական (ֆունկցիոնալ), այլև գործողութենական (օպերացիոնալ) է: Խոսքը արվեստագետի և արվեստի գործի ընտրություն (գնահատման գործողության) կատարելու մասին է, որը և՜ արվեստի քննադատի և՜ համադրողի մոտ կարող է լինել ամենատարբեր, բայց միշտ անձնական։
Ծրագրի ընդհանուր բովանդակությունը
Ուսումնական ծրագրի հիմքում ընկած են ուսումնասիրության առարկայի վերոնշյալ առանձնահատկությունները, ուստիև այն կառուցված է արվեստագիտական տարբեր բնագավառների` հայ և համաշխարհային արվեստի պատմություններ, ժամանակակից արվեստի տեսություններ, ճարտարապետական գաղափարների պատմություն, պատկերի և նշանի վերլուծության մեթոդներ, ինչպես նաև մշակութային և հումանիտար ուսումնասիրությունների և փիլիսոփայության դասավանդման տարրերից։
Երկու տարվա ընթացքում ուսանողները ոչ միայն կհետևեն տարբեր տևողությամբ դասընթացների, այլև սեմինարների, գործնական պարապմունքների միջոցով ձեռք կբերեն գիտելիքների և հմտությունների անհրաժեշտ այն պաշարը, որը ապագա մասնագետներին թույլ կտա գործունեություն ծավալել մեկ կամ մյուս ոլորտում։ Այս արդյունքի մեջ, ինչ խոսք, առանձնահատուկ մի բաժին կընկի ավարտական աշխատանքին, որի գաղափարը, վերջինիս հիման վրա՝ խմբային քննարկումների և աշխատանքի միջոցով նախագծի մշակումը և իրականացումը հնարավոր կդառնա ուսումնական երկրորդ տարվա ընթացքում։
Այսպիսով դասընթացը բաղկացած է տեսական և պրակտիկ բաղադրիչներից։
Առաջին տարում ուսանողները կանցնեն հետևյալ տեսական դասընթացները՝
Արվեստի պատմության մոդուլ՝
Հայ արդի արվեստի պատմության առասպելը (դասախոս՝ Նազարեթ Կարոյան)
Արդի և ժամանակակից արվեստի պատմություն (դասախոս՝ Աննա Գալստյան)
Արդի հայ արվեստ (դասախոս՝ Լիլիթ Սարգսյան)
Հայ ժամանակակից արվեստի պատմություն (դասախոս՝ Նազարեթ Կարոյան)
Ճարտարապետություն և քաղաքային միջավայրեր՝
Ճարտարապետական գաղափարների պատմություն (դասախոս՝ Ռուբեն Արևշատյան)
Մշակութային ուսումնասիրությունների մոդուլ՝
Տեսողական ուսումնասիրություններ (դասախոս՝ Հրաչ Բայադյան)
Մշակույթ և տեխնոլոգիա (դասախոս՝ Հրաչ Բայադյան)
Մեդիայի ուսումնասիրություններ (դասախոս՝ Հրաչ Բայադյան)
Փիլիսոփայության մոդուլ՝
Ժամանակակից փիլիսոփայություն (դասախոս՝ Նաիրա Մկրտչյան)
Արվեստի փիլիսոփայություն (դասախոս՝ Դավիթ Մոսինյան)
Արվեստի սոցիոլոգիայի մոդուլ՝
Սոցիալական արվեստի ուսումնասիրություն (դասախոս Հրաչյա Կաժոյան)
Երկրորդ տարի
Երկրորդ տարին նվիրված կլինի պրակտիկ հմտությունների ձեռքբերմանը և ավարտական աշխատանքի իրականացմանը։
Ընդունելության կարգը եւ պայմանները
Ծրագրով հետաքրքրվողներին առաջարկվում է գրանցման ու մասնակցության երկու կարգավիճակ՝
1. Ուսանող
Նրանք ովքեր ցանկանում են դառնալ ուսանող, պետք է icaevn@gmail.com հասցեին ուղարկեն կենսագրություն եւ մոտիվացիոն նամակ՝ «նամակի թեմա» դաշտում նշելով «Արման Գրիգորյան Արվեստի քննադատության եւ կուրատորական ուսումնասիրությունների դպրոց»։
Ուսման տարեկան վարձը 250 000 դրամ է։
Ուսումնառության շարունակությունը ուսումնական երկրորդ տարում պայմանավորված է առաջին տարվա ընթացքում ուսանողի գրանցած առաջադիմությունից և դասերին հաճախելու պարտաճանաչությունից։
Ավարտական աշխատանքի ընթացքում ուսանողը կարող է ստանալ նախագիծն իրականացնելու համար անհրաժեշտ ֆինանսավորման աջակցություն։
Դասընթացների ծրագրում ներառված դասախոսությունները անցկացվելու են շաբաթը երեք օր, օրը երկու դասախոսություն ծավալով՝ երեկոյան ժամերին։
2. Ունկնդիր
Նրանք, ովքեր ցանկանում են հետևել միայն դասընթացներից որեւէ մեկին, կարող են գրանցվել իբրև ակադեմիական պարտավորություններ չունեցող ունկընդիր։ Դասընթացի համար վարձավճարի չափը ունկնդրի համար կախված կլինի տվյալ դասընթացի տևողությունից՝ տատանվելով գնային հետևյալ սանդղակում.
Կարճատև դասընթացը (շաբաթը մեկ անգամ, երկու ամիս տևողությամբ) – 40 000 դրամ
Միջին տևողությամբ դասընթացը (շաբաթը մեկ անգամ, չորսուկես ամիս տևողությամբ) – 60 000 դրամ
Երկարատև (շաբաթը մեկ անգամ, ինը ամիս տևողությամբ) դասընթացը – 90 000 դրամ
Հայ ժամանակակից արվեստի պատմություն. արդիության տարածականացումը
Դասընթացավար՝ Նազարեթ Կարոյան
«Այդ Իգիթյանը լկտիաբար հայտարարեց, որ եթե նշանակված օրը թանգարանը չբացվի, ապա ինքը «ողջ պրոսպեկտը՝ Մատենադարանից մինչև քաղսովետ, կլցնի ուսանողներով և «Ամերիկայի Ձայնը», ԲԻ- ԲԻ-ՍԻ-ն ու զանգվածային տեղեկատվության հակասովետական բոլոր միջոցները այդ մասին կհայտնեն աշխարհով մեկ»։ Տես՝ Զարգարյան Յ.Ս. “Այդ Իգիթյանը” 2001, էջ 215-216
Դասընթացն անդրադառնում է 20-րդ դարի երկրորդ կեսի և 21-րդ դարի առաջին տասնամյակի հայ մոդեռն և ժամանակակից արվեստի պատմությանը՝ այն դիտարկելով իբրև աշխարհում մոդեռն արվեստի երկու՝ գեղագիտական և քաղաքական հարթությունների վրա տարածման ու տարածականացման արգասիք։ Դասընթացի տասնհինգ դասախոսությունների մեջ ամփոփված վեց թեմաները կուրվագծեն մի կողմից մոդեռիստական արվեստի ունիվերսալ լեզվի տեղական հարմարեցումները, մյուս կողմից ամբողջատիրական ռեժիմի պայմաններում այդ հարմարեցումների ներկայացման սահմանափակությունը հաղթահարելուն ուղղված նախաձեռնությունները։ Դասընթացում առանձնահատուկ ուշադրություն կհատկացվի այս երկու հարթությունների հատումներին՝ Գեղագիտական Մոդեռնիզմին՝ իբրեւ ներդրում քաղաքական ազգայնականության մեջ, և Քաղաքական Ազգայնականությանը՝ իբրև գեղագիտական մոդեռնիզմը վերաձևակերպող և այն դեպի ժամանակակից արվեստը մղող ուժ։
Քաղաքական տեսություն / Փիլիսոփայություն
Դասընթացավար՝ Նաիրա Մկրտչյան
Դասընթացն ընդգրկում է 20-րդ և 21-րդ դարերի առանցքային մի շարք մտածողների (ինչպես օրինակ, Ի. Բերլինի, Ջ. Ռոլսի, Հ. Արենդթի, Ջ Բաթլերի եւ այլն) տեսություններն ու ուսմունքները: Ինչպե՞ս ըմբռնել ազատությունը: Ինչո՞ւ են մարդկային հարաբերությունները բնութագրվում իբրև դյուրաբեկ: Արդյո՞ք մարդկային խոցելիությունն անհավասարաչափ է բաշխված և ինչո՞ւ: Ի՞նչ է սա նշանակում մարդկային կյանքի առումով: Ինչպե՞ս է հնարավոր արդարությունն ու ներումը: Այս և այլ հարցերի, ինչպես նաև դրանց լուծումների շուրջ ծավալվող վերոհիշյալ ուսմունքներն ու տեսությունները հաճախ հատում են փիլիսոփայության սահմանները և տեղակայվում միջբնագավառային հետազոտությունների ասպարեզում:
Ներառված հեղինակների մի մասը ներկայացնում է քննադատական, պաշտոնական հաստատություններին ու տիրապետող իրադրություններին ընդդիմացողների թևը: Մյուսները, ճիշտ հակառակը, իրենց գործունեությունը ծավալել են հենց այդ հաստատությունների ներսում: Այս տարբերությունը (երբեմն նույնիսկ հակադրությունը) արտահայտված է, և գուցե անգամ պայմանավորված, առաջին հերթին նրանց խորհելու, փիլիսոփայելու եղանակի ներսում: Այդպիսով հնարավորություն է ընձեռվում պատկերացնել դիտարկվող ժամանակաշրջանի մտավորական սպեկտրի բազմազանությունը:
Դասախոսություններից բացի՝ դասընթացը նախատեսում է այդ հեղինակներից մի քանիսի փոքր ծավալի տեքստերի ընթերցում և քննարկում:
Հետպատերազմյան ավանգարդի և ժամանակակից արվեստի պատմություն
Դասընթացավար՝ Աննա Գալստյան
Ժամանակակից արվեստի հատկանիշներն են նյութերի և ոճերի անվերջ բազմազանությունը, գեղարվեստական պլյուրալիզմը: Այն դիտարկում է արվեստը որպես փորձառություն, այն փոփոխության գործիք է։ Դիտողը դառնում է արվեստի գործի մասը, այն բաց է և դրդում է երկխոսության ու քննարկման, բարձրացնում է սոցիալական գիտակցությունը, արվեստը հանում է թանգարաններից դուրս, միջդիսցիպլինար է ու ընդհանուր առմամբ հետազոտում է գաղափարներ, հասկացություններ, հարցեր և պրակտիկաներ։
Վերոնշյալ բոլոր կետերի հիմքը մեծամասամբ համարում են մի ոտքով արդի, մյուս ոտքով ժամանակակից մշակույթի շեմին կանգնած Մարսել Դյուշանին, որի ավանդի վերաբերյալ անհնարին կլինի չխոսել հենց սկզբից։ Այնուհետև անցում կկատարվի հիմնական, առանցքային այն շարժումներին կամ արվեստային փուլերին, որոնք կազմավորել ու շարունակում են կազմավորել ժամանակակից արվեստը։ Դասընթացների հիմքը ոչ միայն պատկերները կլինեն, այլև նույն արվեստագետների և քննադատների տեքստային աշխատանքները, որոնք կազմավորել են տվյալ մշակութային իրադարձության համատեքստը։
Մեդիայի ուսումնասիրություններ
Դասընթացավար՝ Հրաչ Բայադյան
Ներածություն. Մեդիայի ուսումնասիրությունները որպես հետազոտության բազմա- կամ միջբնագավառային տիրույթ. նախադրյալները, ձևավորման պայմանները, հանձնառությունները, տարածումն ու կիրառությունները։
Մասն առաջին. մեդիատեքստերի վերլուծություն։
Դասընթացի այս հատվածում նախ կքննարկվեն մեդիայի նշանագիտության հիմունքները, ինչպես նաև մեդիատեքստերի կազմակերպման հիմնական միջոցները (ժանր, պատում) և դրանց ժամանակակից փոխակերպումները։ Այնուհետև կդիտարկվեն մեդիատեքստերի (գովազդ, լուսանկար, ֆիլմ) մանրամասն վերլուծության օրինակներ։ Հատուկ ուշադրություն կդարձվի և առանձին պարապմունքներ կնվիրվեն լուսանկարչությանն ու կինոյին։
Մաս երկրորդ. Մեդիա-հասարակություն փոխհարաբերությունները։
Դասընթացի այս հատվածում կքննարկվեն մի շարք հարցեր. ի՞նչ տեսանկյուններ կան՝ դիտարկելու մեդիայի և մշակույթի (ինչպես նաև մշակութային ինքնության) փոխազդեցությունները, ի՞նչ է «ներկայացման (ռեպրեզենտացման) քաղաքականությունը»; ի՞նչ է գաղափարաբանությունը և ինչպե՞ս մոտենալ մեդիա – իշխանություն հարաբերության հարցին։ Դասընթացի հաջորդ թեմաների թվում են. զանգվածային մշակույթ, գովազդ և սպառողականություն, մեդիա և գլոբալացում խնդիրների ուսումնասիրումը:
Քաղաքային միջավայր և պատմամշակութային հաղորդակցություն
Դասընթացավար՝ Ռուբեն Արևշատյան
«Քաղաք» հասկացության վերլուծություն, քաղաքների և քաղաքային մշակույթների ծագումնաբանության և ձևավորման հետ կապված պատմություններ։ Քաղաքային տարածությունը և ճարտարապետությունը՝ որպես միջոց հասկանալու հասարակա–քաղաքական, մշակութային պարադիգմների բազմաշերտ էությունը։
Նվարդ Երկանյան
Ելենա Այդինյան
Հրաչ Բայադյան
Ռուբեն Արևշատյան
Ժաննա Անդրեասյան
Վարդան Ազատյան
Վահրամ Աղասյան
Վարդան Ջալոյան
Արման Գրիգորյան
Սուսաննա Գյուլամիրյան
Անժելա Հարությունյան
Սիրանուշ Դվոյան
Աննա Գալստյան
Սոնա Հարությունյան
Նազարեթ Կարոյան
Եվա Խաչատրյան
Գրիգոր Սիմոնյան
Նաիրա Մկրտչյան
Միսաք Խոստիքյան
Աշոտ Ոսկանյան
Լիլիթ Սարգսյան
Սամվել Փարթամյան
2008
Ցուցահանդեսային
գործ և լուսաբանում
Նորա Գալֆայան
Արուսյակ Գյուլբուդաղյան
Կարին Գրիգորյան
Օֆելյա Զաքարյան
Անի Պետրոսյան
Տաթևիկ Լազարյան
Մարիաննա Հովհաննիսյան
Նազելի Օհանյան
2009 -2010
Մշակութային նախագծի
մշակում և լուսաբանում
Հարություն Ալպետյան
Արմենակ Գրիգորյան
Նելլի Եդիգարյան
Գոռ Ենգոյան
Թագուհի Թորոսյան
Լիանա Խաչատրյան
Լուսինե Համասյան
Լիլիթ Ղալեչյան
Սոնա Մելիք-Քարամյան
Սեդա Շեկոյան
Օվսաննա Շեկոյան
2010-2012
Մշակութային ծրագրի
նախագծում և իրականացում
Անուշ Արշակյան
Տիգրան Գրիգորյան
Մարիամ Լոռեցյան
Իննա Խոլոդովա
Վաղինակ Ղազարյան
Լուսինե Նավասարդյան
Էդուարդ Պասկեվիչյան
Դավիթ Վարդանյան
Արվեստի քննադատության եւ կուրատորական ուսումնասիրությունների դպրոց
2012-2014
2013-2015
Կարինե Արոյան
Անի Ասատրյան
Նունե Այդինյան
Ռուզաննա Գրիգորյան
Թերեզա Դավթյան
Լիլիթ Անտոնյան-Կոնոպլևա
Էլզա Մարտիրոսյան
Սոնյա Մսրյան
Հայկ Պետրոսյան
Սոնա Քալանթարյան
2014-2016
2018 – 2019
Տիգրան Ալեքսանյան
Սուսաննա Ամուջանյան
Սոնա Արսենյան
Լիլիթ Գրիգորյան
Մարիա Զաքարյան
Անի Թունյանց
Մարինե Խաչատրյան
Ռոլանդ Խաչատրյան
2024 – 2026
Էմմա Մուրադյան
Նազելի Ութուջան
Մերի Ամիրխանյան
Անթառամ Ազատյան
2025 – 2027
Անի Տոնոյան
Գայանե Ղազանչյան
Տաթևիկ Մկրտումյան
Տիգրան Չադոյան
Նազելի Ութուջյան
Սոնա Մելիք- Քարամյան
Արևիկ Գրիգորյան
Սոնա Ասատրյան
Նարէ Սահակյան
Վահե Բուդումյան
Աննա Ժամակոչյան
Լենա Նազարյան
Մարիաննա Վարդանյան-Միշոյան
Արփի Օհանյան
Լիլիթ Անտոնյան
Անի Թունիյանց
2024-2026 Ուսումնական տարի
Համադրողներներ․ Անթառամ Ազատյան, Մերի Մուն, էմմա Մուրադյան, Նազելի Ութուջյան
Հղացքի մշակման արվեստանոց (Նազարեթ Կարոյան), նախագծի արտադրության և կառավարման արվեստանոց (Կարինե Արոյան և Լիլիթ Գրիգորյան), ցուցադրության ճարտարապետության արվեստանոց (Ռուբեն Արևշատյան):
2012-2014 Ուսումնական տարի
Մի տեղ լինի՝ գնանք աշխատենք
Այս հետազոտության խնդիրն է նկարագրել Խորհրդային Միության փլուզումից հետո Հայաստանի գյուղական համայնքներում ծագած աշխատանքի խնդիրը: Որպես լակմուսաթուղթ դիտարկվելու են Հայաստանի Լոռվա մարզի Թեղուտ և Շնող համայնքները, որոնց վարչական տարածքներում ՀՀ կառավարության 2001 թվականի որոշմամբ սկսվեցին պղնձամոլիբդենային հանքի շահագործման նախապատրաստական աշխատանքները և զուգահեռ ծավալվեցին հասարակական քննարկումներ՝ գյուղերում աշխատատեղեր ստեղծելու շուրջ։
Նարե Սահակյան
Դրվագներ 1990–ականների հայաստանյան կոնցեպտուալ արվեստի. հարաբերություններ եւ դիրքորոշումներ
Աշխատանքը գրելիս հեղինակը առաջնորդվել է այն հարցով, թե ինչ առանձնահատուկ խոսակցություն է ձեւավորվում արվեստագետների միջեւ, ովքեր միասին փորձում են գործարկել մեկ ընդհանուր հղացք՝ հանդես գալ նույն ցուցահանդեսում, իրականացնել համատեղ արվեստային նախագիծ: Ի՞նչ դիրքեր են բռնում արվեստագետները այս խոսակցության մեջ՝ կախված նրանց արվեստային դիրքորոշումներից։ Ի՞նչ է ստացվում, երբ այդ խոսակցության մեջ մի ինչ-որ իմաստ սղվում է, կամ խոսակցությունից դուրս ծավալվող այլ մտահոգություն դառնում է խոսակցության մտահոգությունը: Արվեստագետների միջեւ այս խոսակցությունը նրանց՝ որպես արվեստագետների հարաբերությունների հիմքն է, որն իր հերթին կառուցում է արվեստի դաշտում տիրող իրավիճակը:
2000ականների Հայաստանի ժամանակակից արվեստի ռազմավարությունները Փաստագրականություն եւ այլաշրջում
Այս աշխատությունն իրականացել է մի առանձնահատուկ հարցի շուրջ մտորումների արդյունքում. ի՞նչ դեր ունեն արվեստի միջոցները արվեստի աշխատանքների կայացման գործում: «Միջոց» ասելով` նկատի ունենք արվեստի գործի ֆիզիկական կրիչից (կտավ, ժապավեն եւ այլն) ածանցվող պայմանականությունների խումբը, որից ելնում է արվեստագետի ռազմավարությունը` արտահայտչաձեւերի, մեթոդների եւ հնարքների ամբողջությունը: Դժվար չէ նկատել, որ հարցը պարունակում է կանխադրույթ, այն է` արվեստի միջոցները չեզոք չեն, դրանք ներգրավված են արվեստի գործերի ձեւավորման գործընթացում, ավելին` դրանք գործերի անխուսափելի եւ անօտարելի մասն են։

Art Criticism and Curatorial Studies School
The School of Art Criticism and Curatorial Studies is now accepting applications for the 2025–2027 academic year.
This program is intended for individuals who are interested in and wish to acquire knowledge and skills in the fields of art criticism and curatorial practice.
All applicants must have a higher education degree, be able to read and understand English fluently, and preference will be given to those with prior studies in various fields of fine arts or those who hold a Bachelor’s degree in Art History, Cultural Studies, or the Humanities.
Spots are limited!
We wish you the best of luck with your application and would like to remind you that the deadline for submitting the application package is September 15, 2025.
Description of the Subject of Study
Although the art critic and the curator operate in the same professional sphere and both serve as intermediaries between the artist and the public—each engaged in presenting, interpreting, and explaining artworks—they still remain distinct figures within the field of contemporary art.
The art critic’s engagement with the artwork is indirect, involving only their gaze; their work is entirely literary in nature. Their primary tools are the pen, the word, and language. The curator, while not entirely divorced from writing and speech (especially when it comes to conceptualizing and articulating ideas), is involved in a much more gestural and plastic manner. Their involvement is physical and material—and equally managerial and economic—requiring planning, fundraising, execution, and more. Their activity also includes communication (press releases, correspondence, negotiations, etc.) and, not least, project-architectural work (as it involves spatial planning, organizing artworks, distributing them, and constructing the exhibition layout).
Despite these differences, the kinship between the work of the critic and the curator is undeniable—not only sociologically or functionally but also operationally: both engage in the act of selection and evaluation of the artist and the artwork, a process that, while varying in method, is always deeply personal.
General Program Content
The curriculum is built on the above-mentioned characteristics of the subject of study. It draws from various fields of art theory: Armenian and global art history, contemporary art theories, the history of architectural thought, methods for analyzing images and signs, as well as elements from cultural and humanities studies and philosophy.
Over the course of two years, students will attend a range of courses and seminars. Through theoretical and practical sessions, they will gain the knowledge and skills necessary to work in one or both of these fields. A key part of this learning outcome will be the final graduation project, which will be developed and implemented during the second year through group discussions and collaborative work.
Thus, the program includes both theoretical and practical components.
First Year: Theoretical Courses
Art History Module:
• The Myth of Modern Armenian Art History (Lecturer: Nazareth Karoyan)
• History of Modern and Contemporary Art (Lecturer: Anna Galstyan)
• Modern Armenian Art (Lecturer: Lilit Sargsyan)
• History of Contemporary Armenian Art (Lecturer: Nazareth Karoyan)
Architecture and Urban Environments:
• History of Architectural Thought (Lecturer: Ruben Arevshatyan)
Cultural Studies Module:
• Visual Studies (Lecturer: Hrach Bayadyan)
• Culture and Technology (Lecturer: Hrach Bayadyan)
• Media Studies (Lecturer: Hrach Bayadyan)
Philosophy Module:
• Contemporary Philosophy (Lecturer: Naira Mkrtchyan)
• Philosophy of Art (Lecturer: Davit Mosinyan)
Sociology of Art Module:
• Socially Engaged Art (Lecturer: Hrachya Kazhoyan)
Second Year
The second year will be dedicated to acquiring practical skills and completing the final graduation project.
Admission Procedure and Conditions
Applicants can choose between two types of enrollment:
1. Student
Those wishing to enroll as full-time students should send a CV and a motivation letter to icaevn@gmail.com, with the subject line: “School of Art Criticism and Curatorial Studies”.
• The annual tuition fee is 250,000 AMD.
• Continuation into the second academic year is conditional upon the student’s performance and attendance during the first year.
• Students working on their final project may receive financial support to implement it.
Courses will be held three times per week in the evenings, with two sessions per evening.
2. Auditor
Those who wish to attend individual courses without academic obligations may enroll as auditors. The fee depends on the duration of the course:
• Short-term course (once a week for two months): 40,000 AMD
• Mid-length course (once a week for 4.5 months): 60,000 AMD
• Long-term course (once a week for nine months): 90,000 AMD
Political Theory / Philosophy
The course covers the theories and teachings of a number of key thinkers of the 20th and 21st centuries (such as I. Berlin, J. Rawls, H. Arendt, J.Butler and others). How to perceive freedom? Why are human relations characterized as brittle? Is human vulnerability unevenly distributed and why? What does this mean in terms of human life? How is possible justice and forgiveness? These and other issues, as well as the above-mentioned teachings and theories, often go beyond the limits of philosophy and are placed in the field of interdisciplinary research. Some of the authors include those who oppose official institutions and situations in which they exist. Others, on the contrary, have started their activity within these institutions. This difference (sometimes even contradictory) is expressed, and perhaps even conditioned, first of all, in their ways of pondering and philosophizing. Thus, this can be a possibility of imagining the diversity of the intellectual spectrum of the observed period. In addition to the lectures, the course will provide some smaller texts of these authors for the reading and discussion.
The course is conducted by Naira Mkrtchyan
History of Armenian Contemporary Art. Spatialization of the Modernity
The course is conducted by Nazareth Karoyan
Post-war Avant-guard and Contemporary Art History
The features of contemporary art are endless – a variety of materials and styles, artistic pluralism. It views art as an experience, it is a tool for change. The viewer becomes part of the artwork, it is open and drives to dialogue and discussion, raising social consciousness, removing art outside of museums, interdisciplinary research, and exploring ideas, concepts, questions and practices in general.
The basis of all the above points is largely considered to be Marcel Duchamp, who is standing on the threshold of contemporary and modern paths, and about whom can be not spoken from the very beginning. Further, a transition will be made to key, pivotal movements or art stages that form and maintain contemporary art. The basis of the training will be not only images but also the textual works of the same artists and critics that have shaped the context of the cultural event context.
The course is conducted by Anna Galstyan
Media Studies
Introduction: Media studies as a multidisciplinary or interdisciplinary field of research: prerequisites, development conditions, commitments, spread and use.
Part One: Media Text Analysis – In this part of the course, the fundamentals of media semiotics, as well as the main means of organizing media texts (genre, narrative) and their contemporary transformations will be discussed. Further examples of media analysis (advertising, photography, film) will be considered. Particular attention will be paid to photography and cinema.
Part Two: Media-Society Relationships -This section of the course will address a number of issues. From what viewpoints can the interactions between media and culture (cultural identity in particular) be considered? What is “politics of representation”? What is ideology and how to approach the issue of media-government relations?
Other topics of the course include mass culture, advertising and consumerism, media and globalization issues.
The course is conducted by Hrach Bayadyan
Urban Environment and Historical – Cultural Communication
The concept of “city”, stories about genealogy and urbanization of cities and urban cultures. Urban space and architecture as a means of understanding the multi-dimensional nature of public-political, cultural paradigms.
The course is conducted by Ruben Arevshatyan
2008 – Exhibition Work & Coverage
Lilit Bajbeouk-Melikyan, Nora Galfayan,Karin Grigoryan, Arusyak Gyulbudaghyan, Marianna Hovhannissyan, Tatevik Lazaryan, Nazaeli Ohanyan, Ani Petrosyan, Arpine Saribekyan, Ophelia Zakaryan
2009 – 2010 – Cultural Project Design & Coverage
Elena Aydinyan, Harutyun Alpetyan, Armenak Grigoryan, Arevik Grigoryan, Lilit Ghalechyan, Karin Grigoryan, Nelli Edigaryan, Lusine Hamasyan, Lianna Khachatryan, Sona Melik-Karamyan, Taguhi Torosyan, Ovsanna Shekoyan, Seda Shekoyan, Gor Yengoyan, Nvard Yerkanyan
2010-2012- Curatorial Project Design and Implementation
Sona Asatryan, Anush Arshakyan, Tigran Grigoryan, Mariam Loretsyan, Inna Kholodova, Vaghinak Ghazaryan, Lusine Navasardyan, Eduard Paskevichyan, David Vardanyan, Susanna Vardanyan
ICA’s Art Criticism & Curatorial Studies School
2012-2014 School Year
Armine Babayan, Vahe Budumyan, Sofa Danielyan, Ninel Melkonyan, Haykuhi Minasyan, Lena Nazaryan, Lilit Nikoghosyan, Liza Sargsyan, Arpy Ohanyan, Ani Papoyan, Lilit Petrosyan, Nare Sahakyan, Marianna Vardanyan, Anna Zhamakochyan
2013 – 2015 School Year
Lilit Antonyan, Karine Aroyan, Ani Asatryan, Nune Aydinyan, Ruzanna Grigoryan, Tereza Davtyan, Elza Martirossyan, Sonya Msryan, Haik Petrossyan, Sona Qalantaryan
2014 – 2016 School Year
Hripsme Asatryan, Flora Armenakyan, Arpi Balyan, Kristine Gevorgyan, Anahit Ghazaryan, Anna Grigoryan, Seda Grigoryan, Karina Hakobyan, Anna Hambardzumyan, Anush Khachatryan, Gohar Khachatryan, Nane Khachatryan, Mikael Petrosyan, Hasmik Tangyan
2018 – 2019 School Year
Tigran Alexanyan, Susanna Amujanyan, Sona Arsenyan, Lililt Grigoryan, Marine Khachatryan, Roland Khachatryan, Ani Tunyants, Maria Zakaryan
Karin Grigoryan
Photography researcher, translator
Nora Galfayan
Cultural manager, co-founder of FOCUS art NGO.
Marianna Hovhannisyan
Curator and a researcher
Nazaeli Ohanyan
Cultural journalist, broadcaster
Gor Yengoyan
Visual artist and curator.
Taguhi Torosyan
An art worker
Harutyun Alpetyan
Art curator and engineering consultant
Armenak Grigoryan
Visual artist, curator and art critic
Liana Khachatryan
Fine Arts teacher
Sona Melik-Karamyan
Researcher- Content writer at Sigma Telecom Company
Arevik Grigoryan
Painter, designer, manuscript restorator
Lousineh Navasartian
Visual artist and a graphic designer
Sona Asatrian
Curator
Inna Kholodova
An engineer and a sketcher
Nareh Sahakyan
Researcher and curator
Vahe Budumyan
Visual artist
Anna Zhamakochyan
Sociologist, curator and art critic
Lena Nazaryan
Deputy of National Assembly of Armenia
Marianna Vardanyan-Mishoyan
Digital marketing and communications specialist
Arpi Ohanyan
Art historian graduated from Yerevan State University
Teresa Davtyan
Independent curator
Lilit Antonyan
Independent art curator
Marine Khachatryan
Art critic and a researcher
Lilit Grigoryan
Maria Zakaryan
Website Content Writer
Ani Tuniyants
Quality Assurance Engineer
2012-2014 School Years
It would be a place would go to work
Nare Sahakyan
Fragments of the conceptual art in 1990s . Relationships, attitudes
Factography and subversion: The Strategies of Contemporary Art of Armenia in 2000es
Nvard Yerkanian
Visual designer and graphic artist
Elena Aydinyan
Art critic, the editor of Critical Review, member of AICA-Armenia
Hrach Bayadyan
A cultural critic
Art critic, curator, artist
Zhanna Andreasyan
Sociologist, PhD
Vardan Azatyan
Art historian, theoretician and translator, Associate Professor of Art History and Theory at the Yerevan State Academy of Fine Arts
Vahram Aghasyan
Visual artist, theorist and curator. A member of “Komuna” social-cultural platform
Vardan Jaloyan
Culturologist, art critic and curator
Arman Grigoryan
Visual artist, art critic and a curator
Susanna Gyulamiryan
Art curator and critic, co-founder and president of “Art and Cultural Studies Laboratory” (ACSL) NGO. A member of AICA – Armenia
Angela Harutyunyan
Art historian and curator, Associate Professor of Art History at the American University of Beirut
Siranush Dvoyan
Literary studies scholar and lecturer of Comparative Literature at the American University of Armenia
Anna Galstyan
Art historian, senior lecturer at Yerevan State Academy of Fine Arts
Sona Harutyunyan
Curator, art historian, founding president of the
Art critic, curator, translator, director of the Institute for Contemporary Art-Yerevan
Eva Khachatryan
Independent curator, Vice-President of AICA Armenia and member of CIMAM
Grigor Simonyan
International Humanitarian Project Manager in the field of public health in Africa, Asia and Eastern Europe
Naira Mkrtchyan
Holds a PhD in Philosophy, currently an Associate Professor at Yerevan State University
Misak Khostikyan
Architect, historian and theoretician of architecture
Ashot Voskanyan
PhD in Philosophy, Associate Professor at the Yerevan State University and Adjunct Associate Professor at the American University of Armenia
Lilit Sargsyan
Art critic and curator, senior researcher at the Russian Museum of Armenia (collection of prof. A. Abrahamyan)